Hem  Stamtavlor Kartor  Gunnars anor: A B C D E F G H I J K L M N O P R S T U V Å Ä Ö Platser   Ullas anor: A B C D E F G H I J K L M N O P R S T U V X Y Z Å Ä Ö Platser

Generation 10 (föregående generation) (nästa generation)

1040 Bengt Nörregård, Sandåkra, Skurup f. ca 1602 d. 1.2.1674 i Sandåkra, Skurup
1041 Kirstina f. ca 1626 d. 18.10.1674 i Sandåkra, Skurup

1046 Lars Nilsson (Skräddare), Sandåkra, Skurup, f. ca 1641, d. 20.11.1724 i Skurup
1047 Bengta Jeppsdotter f. ca .10.1643, d. 8.3.1719 i Skurup

1050 Per Hindriksson, Ölöv 8, Ö. Vemmenhög, nämnd 1683-1701
1051 Karna, d. 1695-99

1068 Anders Trulsson, åbo å Skurup 14, f. 1625 möjligen i Skurup, d. 6.2. 1696 i Skurup
1069 Anna Trulsdotter, f. ca 1623, troligen i Skurup, d. 14.5.1692 i Skurup

1078 Håkan Andersson, Swerigehuset, Genarp, f. ca 1677, d. 12.9.1753 i Genarp
1079 Estrid Persdotter, Genarp, f. ca 9.9.1679, d. 23.9.1753 i Genarp

1080 Lars Nilsson, nämndeman, Tingaröd 6, Västra Nöbbelöv, nämnd 1716-1744, d. ca 1744
1081 Elna

1084 Nils Gilberg, soldat i Kadesjö, Katslösa från ca 1715, d. ca 1725-1727
1085 Kerstina Mårtensdotter f. ca 1685, d. 30.4.1741 i Katslösa

1086 Hans Olsson, kyrkvärd, åbo å Sjörup 2 till 1722/1724, därefter Katslösa 7, f. 1693, d. 19.10.1737 å Katslösa 7.
1087 Elna Olsdotter, f. 1683 i Sjörup, d. 11.3. 1757 å Katslösa 7

1094 Per Trulsson, åbo på Almaröd 6, Skivarp, f. ca 1655 i Almaröd, Skivarp, d. ca 1691-1694
1095 Mätta Håkansdotter, f. ca 1668, d. 28.3.1709 i Lindby, Svenstorp

1096 Per Knutsson, Mossby 10, Västra Nöbbelöv, d. 1691-1694
1097 Mallena Olofsdotter d. 1686-1691 i Västra Nöbbelöv

1098 Pål Mickelsson, Svenstorp
1099 Bengta Lassesdotter, f. 1632, d. 27.2.1710 i Svenstorp

1100 Helge Larsson, Rynge nr 2, d. 1682 i Sjörup, Rynge 2 = 2228, 2300
1101 Karna Nilsdotter (Nielsdatter) d. 1702 i Sjörup = 2229, 2301

1102 Olof Andersson, Snårestad 19, f. 1640, d. 1716 i Snårestad
1103 Marna Bengtsdotter

1104 Matts Mårtenson åbo i N. Villie, nämnd 1682, Ekarp 9, Villie, nämnd från 1686, d. efter 1716
1105 Karna Turesdotter, d. efter 1716

1108 Håkan Gertsson, smed i Sandåkra, Skurup f. ca 1650, d. 15.3.1719 i Skurup
1109 Anna Bengtsdotter

1110 Rasmus Jönsson, bonde och möllare på Ängamöllan, Skurup, f. ca 1647, d. 27.12.1713 i Skurup
1111 Kerstina Persdotter f. ca 1672, d. 17.2.1731 i Ängamöllan, Skurup

1112 Åstrad Hansson, åbo, kyrkvärd på Varmlösa 10 i Katslösa, d. 29.3.1730 i Katslösa  = 1148
1113 Mätta Persdotter, f. 1658, d. 6.11.1742 i Katslösa = 1149

1114 Nils Heljesson, kyrkvärd, rusthållare, åbo på Katslösa 2, f. 1677 i Sjörup, d. 18.3.1739 i Katslösa = 1150
1115 Töre Nilsdotter, f. 1669 i Snårestad, d. 24.5. 1746 i Katslösa = 1151

1116 Rasmus Jeppson, åbo på Hönsinge 2 och 3, f. ca 1655 i Grönby (Hönsinge 2 och 3), d. 10.4.1729 i Grönby (Hönsinge)
1117 Karna Jeppsdotter, d. 7.6. 1701 i Grönby (Hönsinge 2)

1118 Per Mårtensson, åbo på Bellingaröd, Sövestad, d. 1729
1119 Hanna Månsdotter, Bellingaröd, Sövestad, f. ca 1658 i Bellingaröd, Sövestad

1136 = 2230 (Nils Gabrielsson)
1137 = 2231 (Sissa Trulsdotter)

1138 Olof Bengtsson, Kadesjö 2, Katslösa, åtm. 1658-1701, d. ca 1702
1139 Karna Nilsdotter

1140 Lars Jeppsson, Slimminge 2, f. ca 1640, d. 1705-1709
1141 Mätta Larsdotter, f. 1640-1650 d. 1716-1720

1142 Rasmus Matsson, Slimminge Sandåkra 26, Skurup, f. senast 1660
1143 Bengta Jöransdotter f. ca 1640 d. efter 1715

1144 Bengt Olofsson, f. 1654 i Lindby, Svenstorp, d. 18.3.1710 i Svenstorp
1145 Bengta Larsdotter, f. 1664, d. 8.5.1706 i Svenstorp

1146 Matts Hansson, åbo på Örsjö 15, 
1147 Ingar Olsdotter, d. ca 1738

1148 = 1112 (Åstrad Hansson)
1149 =1113 (Mätta Persdotter)

1150 = 1114 (Nils Heljesson)
1151 = 1115 (Töre Nilsdotter)

1192 Anders Nilsson, Billinge by 6, Billinge f. 1659?, d. 6.11.1719?
1193 Bengta

1194 Nils Svensson,  Billinge by, d. ca 1694
1195 Elna Bondesdotter, f. 1664, d. 20.2.1725 i Röstånga

1198 Ola Knutsson, N. Hultseröd, Billinge 1690, Gunnaröd, Billinge ca 1693-1717, Stehag 1719
1199 Bengta

1208 Lasse Persson, Tarstad, Tirup, d. 31.3.1727 i Tirup

1212 Anders Nilsson, Tarstad 19, Tirup d. 25.10.1713
1213 Bereta d. 22.11.1721

1216 Henning Ditmarsen, garvare och fällberedareålderman i Kristianstad, f. ca 1640 i Kristianstad, d. 8.5.1709 i Kristianstad
1217 Gundela Jensdatter, d. 13.10.1703 i Kristianstad

1218 Jöns Larsson, skomakaremästare i Helsingborg, d. 3.4.1728 i Helsingborg
1219 Inger Svensdotter, d. 14.8.1693 i Helsingborg

1220 Adam Ruhe,  kattunstryckare i Lübeck, d. 1744 i Malmö Caroli = 1224

1224 =1220 (Adam Ruhe)

1226 Johan Tabbert, smedmästare i Malmö, f. ca .10.1662, d. 10.5.1709 i Malmö Caroli
1227 Wybeke Witte, f. ca 1665, d. 29.1.1708 i Malmö Caroli

1228 Nils Svensson, skeppare i Malmö, f. 11.11.1670 i Malmö, d. 5.3.1710 i Malmö S:t Petri
1229 Magdalena Björnsdotter, f. 21.2.1674 i Malmö, d. 24.5.1710 i Malmö S:t Petri 

1230 Nils Larsson, handelsman i Malmö, f. 13.8.1684 i Malmö, d. 11.3.1715 i Malmö S:t Petri
1231 Birgitta Riber, d. 8.5.1730 i Malmö S:t Petri

1232 Thomas Nilsen Jyde f. 16.9.1619 i Köpenhamn, d. .2.1702 i Malmö S:t Petri, kremmer och rådman i Malmö
1233 Karine Hansdotter, f. 1627 i Köpenhamn, d. 7.1.1710 i Malmö S:t Petri

1234 Peter Baltzarson Lorich, f. 18.12.1656 i Malmö, d. 10.11.1717 i Svedala
1235 Anna Helena Faxe, f. 3.2.1663 i Skabersjö, d. 12.2.1703 i Svedala

1236 Petter Bothe, handelsman i Malmö, d. 1677 i Malmö
1237 Sissela Hansdotter, Malmö, f. ca 1645, d. 28.10.1712 i Malmö S:t Petri

1238 Christoffer Fidler, köpman i Malmö, f. ca 1673 i Laholm, d. 28.10.1709 i Malmö S:t Petri
1239 Anna Maria Giliusdotter Dreber, f. 11.5.1664 i Malmö, d. 24.6.1726 i Malmö S:t Petri

1250 Per Pålsson, Riseberga (L), f. 1663, d. 1743
1251 Johanna Persdotter, f. 1671, d. 6.3.1698 i Riseberga

1252 Pål Nilsson, Västra Sönnarslöv, f. ca 1655, d. 1737 i Västra Sönnarslöv
1253 Kierstina Persdotter, f. ca 1668, d. 1751 i V. Sönnarslöv

1344 Hans Klemmedsson, Siöstorp No 4 i Dalby, f. 1656, d. 5.6.1754 i Dalby = 1364
1345 Karna Rasmusdotter, f. 1665, d. 1.4.1720 i Dalby = 1365

1346 Måns Nilsson, Bonderup, f. 1658, d. 28.7.1751 i Bonderup  = 1366
1347 Mätta Ohlsdotter, f. ca 1667, d. 23.2.1746 i Bonderup = 1367

1358 Nils Andersson, Lunnarp 3, Bonderup, f. ca 1677, d. 19.3.1758 i Bonderup
1359 Kjerstina Persdotter, f. ca 1674, d. 22.3.1745 i Bonderup

1364 = 1344 (Hans Klemmedsson)
1365 = 1366 (Karna Rasmusdotter)

1366 = 1346 (Måns Nilsson)
1367 = 1347 (Mätta Ohlsdotter)

1368 ?Anders Persson, Gödelöv 11, f. ca 1652, d. 12.5.1723 i Gödelöv
1369 Elna

1370 Per Olsson, Önneslöv 6, 7, Dalby, f. ca 1649, d. 3.4.1727 i Dalby
1371 Kirstina, d. 10.5.1719 i Dalby

1404 Nils Nilsson, Stora Råby

1410 Anders Nilsson, Bäringe 1, Billinge, f. 1638, d. 28.10.1693 i Billinge
1411 Bente Matsdotter, f. 23.3.1652 i Billinge, d. 6.3.1701 i Billinge

1414 Per Jönsson, Åbo på Norra Hulseröd nr 2, Billinge, d. 14.12.1712 i Billinge
1415 Hanna Jepsdotter, f. 1636, d. 1.11.1717 i Billinge

1418 Johan Hansson,  Nosaby (L)
1419 Anna, Hansdotter, Nosaby

1420 Sven Svensson, Oröd, Ask, nämnd 1690
1421 Pernilla Åkesdotter, Oröd, Ask

1422 Per Ingvarsson, Lilla Röka nr 1, Ask, nämnd 1684, f. ca 1645 i Hjälmaröd, Bosarp
1423 Karina Nilsdotter, Lilla Röka, Ask, f. i Toarp antagligen

1436 Nils Jönsson, Nämndeman, Wärslätt, Bilinge, f. 1648 i Billinge, d. 1.5.1710 i Billinge
1437 Elna Månsdotter, Värslätt, Billinge,

1438 Jöns Bengtsson,d. före 1692 i Ebbarp, Perstorp,
1439 Boel Siunesdotter, f. 1646 i Bälinge, Oderljunga (L), d. .11.1715 i Perstorp

1448 Christen Larsson, Fjärdingslöv, Gylle, f. ca 1629, d. 12.4.1712 i Kyrkoköpinge 2, Kyrkoköpinge
1449 Ingrid Assarsdotter, f. ca 1628 i Lilla Markie, Bösarp d. 16.11.1700 i Gylle

1450 Lars Jeppsson, Hemmesdynge 3, f. ca .3.1644, d. 13.7.1716 i Hemmesdynge
1451 Mätta Hansdotter, Hemmesdynge, f. ca 1645, d. 31.3.1712 i Hemmesdynge

1456 Nils Ifwarsson, f. ca 1643 i Björkesåkra, Börringe, d. 5.7.1725 i Räfstad, Börringe
1457 Estred Christophersdotter, f. ca 1663 i Sjörup, Alstad, d. 27.4.1732 i Räfstad

1458 Nils Persson, Degeberga, Genarp, d. efter .2.1728
1459 Kierstina, Degeberga, Genarp, d. efter .2.1728.

1462 Pär Jönsson Böcker, Knutstorp, Svedala, f. ca 1637, d. 28.1.1715 i Svedala
1463 Marna Nilsdotter, f. ca 1666, d. 24.1.1737 i Sturup, Börringe

1464 Hans Rasmusson, f. .9.1638, d. 31.1.1695 i Domme, Fru Alstad (M)
1465 Karna Andersdotter,

1480 Nils Persson, rusthållare och nämndeman, Boosgården, Norrvidinge
1481 Karna Jönsdotter, f. i Teckomatorp 1, Norra Skrävlinge, d. i Boosgården, Norrvidinge

1482 Måns Larsson, Gissleberga 7, Norrvidinge
1483 Olu Ågasdotter (Åkesdotter), Gissleberga, Norrvidinge

1484 Per Andersson, Skrävlinge, Norra Skrävlinge
1485 Karna

1502 Christen Larsson, Hjortsås, Stehag, f. ca 1670, d. 1.3.1749 i Stehag
1503 Boel

(nästa generation)