Hem  Stamtavlor Kartor  Gunnars anor: A B C D E F G H I J K L M N O P R S T U V Å Ä Ö Platser   Ullas anor: A B C D E F G H I J K L M N O P R S T U V X Y Z Å Ä Ö Platser

Elias

426 Elias Eliasson, bonde i Nyland 2:1, Sidensjö 1738-1741, f. 25.5.1712 i Sidensjö, d. 26.4.1741 i Sidensjö

862 Elias Eriksson, Ersmark, f. ca 1704 i Sävar, Umeå lfs, d. 4.12.1726 i Ersmark, Umeå lfs

6168 Elias Månsson, Hötjärn Lövånger, nämnd 1630

1542 Elias Månsson, Innansjö, Burträsk, f. i Hötjärn Lövånger, d. 18.6.1711 i Innansjö, Burträsk

106 Elias Olofsson, Sörfors 6 Umeå, f. 30.5.1771 i Sidensjö, d. 20.12.1820 drunknad (F:1 235)

3410 Elias Pedersson, bonde i Nyland 2:1, Sidensjö 1645-1685, f. 1612 i Nyland 2:1, Sidensjö

1990 Elias Persson, Flärke, Arnäs, nämnd 1694, 1697, f. ca 1665

1908 Elias Persson, f. i Näset, Fjällsjö, d. 1704 i Jansjö, Fjällsjö

852 Elias Uddesson, bonde i Nyland 2:1, Sidensjö 1708-1737, f. 1680 i Västanå, Nätra, d. 16.10.1737 i Nyland, Sidensjö

Elida

13 Elida Eufrosyna Eriksson, f. 18.1.1895, d. 1977

Elin

7293 Elin Persdotter, Stensöden, Arnäs, d. 1679 i Arnäs

6639 Elin Pålsdotter, f. 1605 i Mjällom 3, Nordingrå, d. 1690 i Nordingrå

Elisabet, Lisbet, Lisabet, Lisa se också Elsa (Ella)

3823 Elisabet, d. 1695 i Rudsjö, Fjällsjö

413 Lisa Abrahamsdotter, f. 1722 antagligen  Björned, Torsåker, Ångermanland, d. 27.8.1809 i Hörne, Umeå lfs

1695 Lisbetha Andersdotter, f. 1683 i Stöcksjö, Umeå lfs, d. 28.6.1746 i Täfteå, Umeå lfs

235 Lisa Bryngelsdotter, f. 1773, Lögdasund, Fredrika, d. 1843 i Fredrika

987 Elisabet Danielsdotter, d. 1740 i Trindtjärn (S)

1907 Elisabet Ersdotter, Bjärten, Nordmaling, f. 3.8.1690 i Movattnet 2, Björna (Y), d. 22.4.1736 i Mjösjö, Nordmaling

2031 Elisabet Johansdotter, f. ca 1660 i Arnäs, d. 12.3.1716 i Rullböle, Arnäs

1709 Lisbetta Johansdotter, f. i Hämra 1 Sidensjö, gift 1671, d. 1727 i Sidensjö

1827 Lisabet Jönsdotter, f. 1669 i Bygdeå, d. 10.1.1739 i Armsjö, Nordmaling

3815 Elisabet Larsdotter, f. 1653 i Rudsjö, Fjällsjö, d. 1740 i Movattnet, Själevad. Bosatt i Movattnet 2, Björna

3729 Elisabet Larsdotter, f. i Risbäck, Anundsjö

2027 Lisbet Larsdotter, f. 1669 i Hjälta 1:1 Arnäs

1815 Elisabet Larsdotter, f. 1673, d. 1741 i Brattfors, Nordmaling

3613 Elisabet Mikaelsdotter, f. ca 1640 i Högen, Grundsunda

935 Elisabet Mattsdotter, f. i Hälla, Åsele, d. .8.1738 i Gafsele, Åsele

903 Elisabet Mikaelsdotter, f. 1701 i Grundsunda, d. 14.12.1738 i Mo, Nordmaling

7377 Elisabet Mårtensdotter, Vännäs, Umeå lfs, f. i Vännfors, Umeå lfs

451 Elisabet Olsdotter, f. 17.4.1738 i Mo, Nordmaling, d. 4.8.1786 i Nordmaling

3821 Elisabet Olofsdotter, Grundtjärn, Anundsjö, f. i Nordmaling?, d. 1699 i Fjällsjö 

1657 Lisbeta Persdotter, Skoved, Vibyggerå

1613 Lisbet Persdotter, f. 1657 i Ivarsboda, Bygdeå, d. 2.10.1757 i Bygdeå

225 Lisa Greta Persdotter, f. 1774 i Djupsjö, Nordmaling, d. 1805 i Högås, Bjurholm

471 Elisabet Pålsdotter, f. 1.4.1737 i Oxvattnet, Åsele, d. 1810 i Åsele

7477 Elisabet Zackrisdotter, f. i Lidgatu, Ådals-Liden, d. 1694 i Anundsjö

Elof

58320 Elof Elofsson, bonde på Täfteå 2:1 Arnäs 1566-1587

116640 Elof Jonsson, bonde på Täfteå 1:1 Arnäs 1535-1578

Ella, se också Helena

3739 Ella Henriksdotter d. 21.4.1711 i Åsele

1833 Ella Mattsdotter, f. 1666 , d. 24.2.1755 i Knaften, Lycksele

4043? Ella Nilsdotter, f. i Västerkäl 2:1 Sidensjö , d. 1703

Elsa

1589 Elsa, Hössjö, Umeå lfs, d. 9.2.1729 i Umeå lfs

3161 Elsa Larsdotter, Vännäs 7, Umeå lfs, nämnd 1678-1701

793 Elsa Larsdotter, f. 1686, d. 3.9.1758 i Sörfors 

Engelbrekt

59740 Engelbrekt Östensson, knekt och bonde på Ödsbyn 1 Anundsjö 1564-1598 

Erik

117376 Erik, f. ca 1470 Hyngelsböle, Nordmaling

14454 Erik Andersson, Grundsunda, f. ca 1575

3642 Erik Andersson, bonde på Österbursjö 3, Arnäs 1666-1698, f. i Stenberg 2:1, Arnäs, d. 1698 i Arnäs

924 Erik Andersson, Hummelholm, f. 1701 i Hummelholm, Nordmaling, d. 5.6.1766 i Hummelholm, Nordmaling

420 Eric Andersson, Tväråmark 5, Umeå lfs, f. 16.8.1722 i Tväråmark, Umeå lfs, d. 30.3.1795 i Tväråmark, Umeå lfs

58276 Erik Anunsson, bonde på Klingre 1:1, Arnäs 1541-1577

954 Erik Eliasson, f. .11.1699 i Jansjö, Fjällsjö, d. .6.1754 i Lomsjö, Åsele 

986 Erik Eriksson Kartonen, Trindtjärn (Värmland)

30528 Erik Eriksson, Bonde i Näset Fjällsjö 1577

3134 Erik Eriksson Wenman d.ä.

1832 Erik Ersson, Armsjö, Knaften, finne, kyrkvärd, f. 1669 i Finland?, d. 1752 i Knaften, Lycksele

774 Erik Ersson-Forsselius, soldat, f 1706 i Sörfors, d. 7.7.1752 i Sörfors 

462 Erik Eriksson, Hummelholm, Nordmaling, f. 11.2.1729 i Hummelholm, Nordmaling, d. 20.4.1791 i Nordmaling

424 Erik Eriksson, 1739-1746 bonde på Yttersel 2:1, 1746-1749 Hädanberg 3:1, Anundsjö, flyttade till Sidensjö, f. 1715 i Brandkäl 2:1, Anundsjö, d. 1767 i Sidensjö

848 Erik Gulliksson, 1699-1731 bonde på Brandkäl 2:1, Anundsjö, f. 1679 i Brandkäl, d. 1731 i Brandkäl, Anundsjö 

61344 Erik Kjellson, Bosatt i Mellansel 3, Anundsjö (Y).

15336 Erik Kjellsson,född i Mellansel 3, Anundsjö (Y), d. ca 1617 i Mellansel, Anundsjö (Y). 

3798 Erik Kristoffersson, bonde på Norrböle 5:1 Anundsjö 1686-1703, f. 1632 i Norrböle 5:1 Anundsjö, d. 1717 i Anundsjö

1014 Erik Christophersson, Mattarbodum 1, Själevad, f. 1683 i Rössjö, Sidensjö, d. 16.4.1769 i Mattarbodum, Själevad

1006 Erik Johansson, Sunnansjö, Nordmaling, nämnd 1725, f. 5.6.1683 i Sunnansjö, Nordmaling, d. 7.2.1755 i Sunnansjö, Nordmaling

3814 Erik Johansson, Movattnet 2, Björna (Y), f. 1658 i Movattnet, Björna, d. 1728 i Movattnet, Björna

198 Eric Johansson, Sörfors Umeå lfs, f. 1.10.1757 i Överboda Umeå lfs, d. 30.11.1835 i Sörfors Umeå lfs

54600 Erik Jonsson, f. ca 1500, Västerkäl 4:1, Sidensjö, nämnd 1535-1566

13416 Erik Joensson, Risvattnet 1, Nysätra, nämnd 1613-1628 

13196 Erik Jonsson, Klen, Torsåker (Y), nämnd 1565-1581, d. ca 1581 

3364 Erik Jonsson, Tväråmark 4, Umeå lfs, nämnd 1652-88

1554 Erik Jonsson, Västerhiske 6, Umeå lfs, f. ca 1666 i Håkmark 7, Umeå lfs d. 25.3.1721 i Västerhiske, Umeå lfs

912 Erik Jonsson, Järnäs, Armsjö, f. 4.3.1705 i Järnäs, Nordmaling, d. 12.3.1788 i Lillarmsjö, Bjurholm

868 Erik Jonsson, Klabböle, f. ca 1699 i Klabböle, Umeå lfs, d. 27.10.1743 i Klabböle, Umeå lfs

828 Erik Jonsson, Svedje 1, Själevad från 1732, f. 26.4.1707 i Skoved, Vibyggerå, d. 3.8.1741 i Själevad

62 Erik Gustaf Jonsson Lindström, Trehörningsjö, f. 1817 i Bjurholm 

26 Erik Jonsson, f. 7.6.1857 i Överboda, Umeå lfs

8000 Erik Larsson, Aspeå, f. ca 1580 

14672 Erik Larsson, f. 1574, bonde och nämndeman i Hyngelsböle, Nordmaling 1613-1644

7304 Erik Larsson, Örsbäck, Nordmaling, f. ca 1585 i Örsbäck, Nordmaling, d. ca 1650 i Örsbäck, Nordmaling

1558 Eric Mattsson, bonde i Åkulla, Bygdeå, f. 1667 i Åkulla, Bygdeå, d. 1717 i Åkulla, Bygdeå

7632 Erik Mikaelsson, f. 1582 i Näset, Fjällsjö 

1738 Erik Mikaelsson, Sörfors, Umeå lfs

790 Erik Michaelsson,  Vännäs 9, f. ca 1705, d. 14.4.1790 

117440 Erik Nilsson, f. ca 1500 i Sunnansjö, Nordmaling 

7340  Erik Nilsson, Sunnansjö, Nordmaling, f. ca 1630 i Sunnansjö, Nordmaling, d. 1699 i Sunnansjö, Nordmaling 

3584 Erik Nilsson, Ledusjö, Nordmaling, f. ca 1635 i Ledusjö, Nordmaling, d. 1698 i Nordmaling 

3834 Erik Nilsson, f. i Mellansel 1, Anundsjö (Y), d. 1706 i Långsele ?, Anundsjö (Y). 

1866 Erik Nilsson, bonde på Hädanberg Anundsjö, f. 1665 i Västerfannbyn, Anundsjö, d. 1759  i Hädanberg, Anundsjö

1582 Erik Nilsson, nämndeman  i Vänfors, Umeå lfs, f. 1691, d. 9.1.1764 i Vänfors, Umeå lfs

3668 Erik Olofsson, Hyngelsböle, Nordmaling, f. ca 1645 i Hyngelsböle, Nordmaling, d. 1723 i Hyngelsböle, Nordmaling

3358 Erik Olofsson, Brände 13 , Nysätra, f. 1652, d. 1707 i Nysätra 

3200 Erik Olofsson, Flarken, Nysätra, f. 1650 i Flarken, Nysätra, d. 1695 i Flarken, Nysätra 

1724 Erik Olofsson, Sävar, Umeå lfs, f. i Bullmark, Umeå lfs, d. i Sävar. Umeå lfs

1706 Erik Olofsson, bonde i Västerkäl 3:1 Sidensjö -1676, f. ca 1650 i Västerkäl 3:1, Sidensjö

830 Erik Olofsson Dierf, Nätra

794 Erik Olofsson, Hössjö, Umeå lfs, f. ca 1690 i Hössjö, Umeå lfs, d. 30.4.1763 i Hössjö, Umeå lfs 

246 Erik Olsson, dräng i Lilla Ullen, Gustav Adolf (S), f. 10.12.1742 i Kosamäk, Norra Råda (S), d. 20.9.1809.

104 Erik Olofsson, f. 29.5.1784 i Ersmark Umeå 

16208 Erik Persson, bonde på Norrbrynge 1:1, Arnäs 1609-1627, Högbyn 4:1, Arnäs 1645-1653

14570 Erik Persson, bonde på Lunne 1:1 Arnäs 1608-1644 och 1647-1649, f. 1577 i Lunne 5:1, Arnäs

8184 Erik Persson, Norrbrynge 1:1 Arnäs 1609-1627, Högbyn 4:1 Arnäs 1652-1653 

7636 Erik Persson, nämnd 1604-1660 Bölen, Fjällsjö, f. i Bölen, Fjällsjö

7224 Erik Persson, Bodum, Grundsunda f. 1598 i Grundsunda d. 1662 i Bodum, Grundsunda 

6326 Erik Persson, Spöland 2, Umeå lfs, nämnd 1654-1675 

1822 Erik Persson, bonde på Bygdom 2:2 Arnäs 1710-1739, f. 1685 i Bygdom, Arnäs, d. 1744 i Bygdom, Arnäs 

1612 Erik Persson, Bobacken 4, Bygdeå, f. .8.1672 i Bobacken, Bygdeå, d. 1737 i Bobacken, Bygdeå

1020 Erik Persson, f. 11.1712, d. 14.8.1774 i Olofsfors, Nordmaling

836 Erik Persson, Näs 3, Bygdeå, f. 1698 i Ratu, Bygdeå, d. 16.10.1769

14456 Erik Sjulsson, Grundsunda, f. ca 1560

29112  Erik Svensson?, Agnäs, Bjurholm, f. ca 1525 i Brattsbacka, Nordmaling 

Esaias, se Jesaia

Esbjörn

28320 Esbjörn Clementsson, Norrbyn, Nordmaling, f. ca 1530 

7080 Esbjörn Rasmusson, f. 1593 i Norrbyn, Nordmaling, d. 1658 i Norrbyn, Nordmaling

Eva

31 Eva Lovisa Lindström, f. 26.8.1856 i Trehörningsjö, d. 28.6.1942 i Bjurholm

59 Eva Lisa Malm, f. 19.1.1836 i Fredrika