Hem Stamtavlor Kartor Gunnars anor: A B C D E F G H I J K L M N O P R S T U V Å Ä Ö Platser Ullas anor: A B C D E F G H I J K L M N O P R S T U V X Y Z Å Ä Ö Platser |
Generation 8 (föregående generation) (nästa generation) 384 Anders
Stefansson, döpt. 3Advent 1713 i Nysätra, d. 29.7.1749 i Kålaboda,
Nysätra 386 Hans
Jonsson, Vännäs 11, f. 15.2.1734 i Hössjö Umeå lfs, d. 27.6.1809 i
Vännäs, Umeå lfs 388 Hans
Håkansson, bonde i Sikeå 2, f. 1719 i Tväråmark, Umeå lfs,
d. 28.5.1771 i Sikeå, Bygdeå 390 Pehr
Nilsson, Sikeå 4, Bygdeå, f. 1726 i Edfastmark, Bygdeå, d. 20.5.1798 i Sikeå,
Bygdeå 392 Per
Olofsson, Brattbyn, f. 7.7.1727 i Flurkmark Umeå lfs, d. 1784 i Brattbyn
Umeå lfs 394 Zackris
Ersson, Nyby, Umeå lfs, f. 29.8.1732 i Hössjö Umeå lfs, d. 7.4.1778 i
Nyby, Umeå lfs 396 Johan
Jonsson, f. 31.4.1729 i Sörfors, Umeå lfs, d. 26.3.1792 i Sörfors, Umeå
lfs, av bråck 398 Michel
Olofsson, bonde på Hössjö 7 Umeå lfs, f. 1727 i Håknäs, Nordmaling,
d. 27.1.1813 i Hössjö, Umeå lfs, av ålderdom 400 Olof Gabrielsson,
Risvattnet, Nysätra, f. 1730 i Risvattnet, Nysätra, d. 19.10.1816 i
Risvattnet, Nysätra 402
Stefan Zackrisson, Kålaboda 7, Nysätra, f. 1737 i Kålaboda, Nysätra, d. 10.3.1776
i Kålaboda, Nysätra 404 Anders Nilsson,
Skäran, Nysätra, f. 1701 i Estersmark, Nysätra, d. 11.8.1778 i Nysätra 406 Nils
Israelsson, Grimsmark 3, Nysätra, f. 1721 i Grimsmark, Nysätra, d. 20.2.1792 i
Grimsmark, Nysätra 408 Håkan
Jacobsson, Överboda, f. 1709 i Överboda, Umeå lfs, d. 10.12.1795 i
Umeå lfs 410 Olof
Olofsson Westin, soldat i Burträsk, f. 1730, d. 1762 i Pommern 412 Nils
Nilsson, Kärvsta 3, Torsåker, Ångermanland, Hörneå, från ca
1767, f. 1728 i Torsåker, Ångermanland, d. 1800 i Hörne, Umeå lfs 414 Jonas
Eriksson, Röbäck, Hörnefors, f. 11.3.1731 i Svedje, Själevad, d.
23.1.1797 i Hörnefors, Umeå lfs 416 Lars
Olofsson,
f. 8.1.1721 i Ersmark Umeå lfs 418 Jon
Eriksson, Näs 3, Bygdeå, f. 1719 i Näs, Bygdeå, d. 25.6.1786 i Näs,
Bygdeå 420 Eric
Andersson, Tväråmark 5, Umeå lfs, f. 16.8.1722 i Tväråmark, Umeå lfs, d. 30.3.1795
i Tväråmark, Umeå lfs 422 Jacob
Jonsson,
bonde i Täfteå 3, Umeå lfs, f. 11.9.1730 i Sjulsmark 1, Bygdeå, d. 4.4.1797 i Täfteå,
Umeå lfs 424 Erik
Eriksson,
1739-1746 bonde på Yttersel 2:1, 1746-1749 Hädanberg 3:1, Anundsjö, flyttade
till Sidensjö, f. 1715 i Brandkäl 2:1, Anundsjö, d. 1767 i Sidensjö 426 Elias
Eliasson, bonde i Nyland 2:1, Sidensjö 1738-1741, f. 25.5.1712 i Sidensjö,
d. 26.4.1741 i Sidensjö 428 Östen
Svensson, Uttersjön 6, Lövånger, f. 1708 i Uttersjön, Lövånger, d.
3.9.1791 i Uttersjön, Lövånger 430 Gabriel
Gabrielsson, bonde på Skravelsjö nr 2, f. 1718 i Sel, Nätra, d.
24.10.1777 i Umeå lfs 434 Jon
Ersson, Klabböle, Umeå lfs, f. 1.11.1736 i Klabböle, Umeå lfs, d. 13.9.1762
i Klabböle, Umeå lfs 436 Jon
Larsson, Berg 2, Umeå lfs, f. 1715 i Ytterhiske, Umeå lfs, d. 6.3.1790 i
Berg, Umeå lfs 438 Lars
Håkansson, Sörfors, Umeå lfs, f. 19.4.1731 i Klabböle Umeå lfs, d. .7.1790 i Sörfors,
Umeå lfs 440 Anders
Jonsson, f. ca 1703 i Brännland, Umeå lfs, d. 12.1.1743 i
Brännland, Umeå lfs 442 Per
Persson, Norrfors Umeå lfs, f. 17.11.1714 i Grisbacka Umeå lfs, d. 16.3.1780 i Norrfors, Umeå lfs 444 Simon
Simonsson, bonde på Hössjö 9 Umeå lfs, f. 1693 i Röbäck, Umeå lfs, d. 27.4.1783
i Umeå lfs av ålderdoms
bräcklighet
446 Per
Andersson, Hössjö 7, Umeå lfs, f . 1735 i Hössjö, Umeå lfs, d. 20.10.1811
i Hössjö, Umeå lfs 448 Per Mårtensson,
Bjurholm, f. 26.8.1751 i Vitvattnet, Nordmaling, d. 7.9.1826 i Högås, Bjurholm 450 Per Olsson,
Hörnsjö, Djupsjö, Nordmaling, f. 12.11.1737 i Djupsjö, Nordmaling, d. 18.3.1783
i Nordmaling 452 Olof
Olofsson-Söderman, Braxele, f. 1723, d. 1808 i Agnäs, Bjurholm 454 Johan
Johansson, Agnäs, Bjurholm, f. 1732 i Agnäs, Bjurholm, d. 1818 i
Agnäs, Bjurholm 456 Per
Ersson, Armsjö, Bastuträsk, Bjurholm, f. 9.12.1735 i Bjurholm, d. 22.6.1813 i Bastuträsk,
Bjurholm 458 Mikael
Johansson, Armsjön, Bjurholm, f. 27.9.1741 i Bjurholm, d. 1804 i Bjurholm 460 Jakob
Johansson, Armsjö, Bjurholm, f. 30.8.1744 i Bjurholm, d. 13.12.1822 i
Bjurholm 462 Erik
Eriksson, Hummelholm, Nordmaling, f. 11.2.1729 i Hummelholm, Nordmaling, d. 20.4.1791
i Nordmaling 464 Sven
Svensson, Österfannbyn, Anundsjö 1745-1768, f. 1710 i Anundsjö, d. 1768 i
Anundsjö 466 Mikael Olofsson,
häradsdomare i Almsele, Åsele, f. 15.7.1714 i Risbäck, Anundsjö, d. 1787 i
Almsele, Åsele 468 Olof
Jonsson, Skarda, Lycksele, f. 18.11.1732 i Hummelholm, Nordmaling, d. 1810 i
Skarda, Lycksele 470 Bryngel Larsson,
Lögdaträsk, Åsele, f. 20.6.1736 i Lögdaträsk, Åsele, d. 1803 i Åsele 474 Hindrik
Olofsson, Brandkäl 1:1 Anundsjö 1761-1795, f. 1730 i Myckelgensjö 1:1, Anundsjö, d.
1798 i Anundsjö 476 Pål
Pålsson, Borgsjön, Åsele, f. 1741 i Bredträsk, Nordmaling, d. 1811 i
Borgsjön, Åsele 478 Sven
Olsson Sjöberg, Stennäs, f. 1737 i Sörmland, d. 29.9.1824 i Stennäs,
Bjurholm 488 Nils Håkansson, Värmland, d. 1743 492 Olof
Persson, dräng i Kosamäk, Gustav Adolf (S), f. ca 1710 i Kosamäk 494 Anders Jansson, Värmland 496 Jon
Larsson, Båtsman i Nätra, till Hörnsjö, Bjurholm 1723, f. 1695 i
Kornsjö, Nätra, d. 1758 i Bjurholm 498 = 916
(Johan Ersson) 500 Hindrik
Nilsson, Aspeå, Nordmaling, f. 25.7.1720 i Nordmaling, d. 1804 i Nordmaling 502 Olof
Danielsson, Bjärten, Nordmaling, f. 30.5.1714 i Nordmaling, d. 16.1.1773 i
Nordmaling 504 Per
Jonsson Flink, Nyliden, Björna, f. 25.1.1719 i Kasta, Själevad, d.
22.9.1799 i Kantsjö, Trehörningsjö 506 Olof
Pålsson, Flygsjö, Arnäs (nuv. Gideå), f. 15.8.1731 i Hundsjö,
Arnäs, d. 4.2.1808 i Flygsjö, Arnäs/Gideå 508 Anders
Andersson, Olofsfors 1775-1784, 1788-1803, f. 11.9.1737 i Sörgidsjö,
Arnäs, d. 27.5.1802 i Olofsfors, Nordmaling 510 Per
Eriksson Nyström, f. 10.6.1740 i Nyhammar, Hed (Vsm), d. 12.7.1814 i
Olofsfors, Nordmaling
|